Pernštejnlove 2023

Út 25. 7. - So 29. 7.
Na pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, které spojuje téma lásky. Do Pardubic zamíří divadelníci z 11 souborů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na komedie, muzikál, thriller nebo akrobacii. Součástí akce jsou koncerty v parkánu i rodinná sobota s legendárním Divadlem Drak. Festival zahájí představení Umění vraždy v podání Indigo company.
Mezi letošními hvězdami Pernštejnlove zazáří Robin Ferro z vyhlášeného Divadla Mír, který se představí v roli anděla (!) v autistickém leporelu s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře ostravského divadla Studio G. Velkým lákadlem bude divadelní adaptace slavné komedie Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie. Řadu příznivců si jistě najde i pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy, která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. První festivalový den pak ovládne soubor Indigo Company s komediálním thrillerem Umění vraždy. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu.
Osmý ročník Pernštejnlove také nabídne hned dvě akrobatická představení. Na zrekonstruovaném malém nádvoří pardubického zámku budou diváky ze sedadel zvedat soubor Squadra Sua se svou pouliční rodinnou klauniádou Happy Hour a dvojice Koťátko zkázy s novinkou Třeba to vyjde. Tento soubor v minulosti na festivalu diváky překvapil jako host v představení ukrytém pod názvem Rande naslepo. Ani letos diváci nepřijdou o zážitek, vydat se na představení, o kterém nic netuší – čeká je tentokrát v pátek 28. července v šapitó na zámeckých valech.
Na Pernštejnlove zvou pořadatelé pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, a také brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.
Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Letos se představí hvězdný písničkář James Harries, talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová nebo písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem.
V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, v šapitó se totiž se svou česko-ukrajinskou pohádkou Červená karkulka představí legendární královéhradecké Divadlo Drak. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.
Vstupenky jsou v prodeji od 15. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.
Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.
Kategorie Divadlo, Akce, Kultura
Lokalita Mimo Hradec Králové