ORESTÉS

Čt 8. 6. 10:00 - 12:00
ORESTÉS
Eurípidés

„Když jednu vraždu chceš další vraždou trestat,
kde, myslíš, se zabíjení zastaví?“

Orestés a Elektra. Bratr a sestra. Syn a dcera. Jejich rodiči byli mykénský král Agamemnon a jeho manželka Klytaiméstra. Orestés pomstil vraždu otce tím, že zabil vlastní matku. Teď jej občané Mykén mají za tento čin soudit. Orestés, pronásledován šílenstvím, se však nehodlá tak snadno vzdát. Povzbuzován sestrou se rozhodne uchopit osud do vlastních rukou - jedinou možností je vypálit rodný dům. Má na takové jednání právo? Najde dostatek odvahy a dokáže utišit svoje svědomí?

Antické drama o rodinné tragédii, o síle pomsty, osobní odvaze, vině a nutnosti přijmout za své jednání zodpovědnost.

Klicperovo divadlo se po mnoha letech vrací ke kořenům evropské kultury. Přijďte se podívat na antiku nahlíženou očima 21. století.

Slovo režiséra: „Niekto nám niekedy v detstve nahovoril, že pravda na svete je len jedna. A my sme si z toho, bohvieako, odvodili, že tá jedna musí byť práve tá naša. Že náš pohľad na veci, náš názor, už nie je len pohľad a názor, ale je to tá skutočná pravda. A keďže je len jedna, ostatní sa logicky musia kompletne mýliť. A my musíme urobiť všetko preto, aby sme svoju pravdu obhájili. A skutočne sme schopní, pre pravdu urobiť naozaj všetko. Napríklad klamať. Vypozorovali sme totiž ako ľudstvo už dávno, že ten kto stojí na strane pravdy, alebo si to miesto vydobije silou, môže ostatných súdiť a požívať takmer neobmedzenú moc. Inými slovami, nejaká pravda mu už v takom postavení, môže byť ukradnutá.”

Premiéra: 30. dubna 2022 na Hlavní scéně.
Délka představení 1:40 bez přestávky.
Kategorie Divadlo
Lokalita Centrum
Telefonc 495 512 857